Blockchain Nedir?

Çok konuşulan bir ağ teknolojisi olan Blockchain nedir diye merak ediyorsanız buyurun.

İşim gereği kripto para dünyasının içerisindeyim. Üstelik işin teknik tarafının yanı sıra finansal tarafına da hakimim. Durum bu olunca gerek yakın çevremden gerekse de internet üzerinden kripto para ve blockchain üzerine çok sayıda soru alıyorum. Bu bloğu açmamın bir sebebi de bu soruların hatırı sayılır kısmına kalıcı cevaplar verebilmekti. soruların başında blockchain teknolojisinin ne olduğu ve işleyiş mantığı geliyor. Lafı çok uzatmadan blockchain neymiş bir bakalım.

Blockchain dediğimiz ağ yapısı, birçok cihazdaki (bilgisayar, tablet, cep telefonu vb.) işlemleri kaydetmek için kullanılan, merkezi olmayan, dağıtık ve ağa dahil olan ya da olmayan herkesin inceleyebileceği açık bir dijital defterdir. Böylece, yapılan işlemden sonraki tüm blokların değişmesi ve ağın anlaşılması dışında kayıt geriye dönük olarak değiştirilemez bir hal alır. Ayrıca bir denetleme ve doğrulama işleminin gerçekleştirilmesi için, ağdaki kullanıcılara izin ve ödül verme imkanı sağlar. Blokların tutulduğu veri tabanı, bir P2P ağ ve dağıtılmış zaman damgası sunucusu kullanılarak bağımsız olarak yönetilir. Ağdaki hemen herkesin desteklediği, kitlesel işbirliği ile blokların değiştirilmediği doğrulanarak onaylanır. Sonuç, katılımcıların veri güvenliği konusundaki belirsizliğinin marjinal olduğu sağlam ve sürekli bir iş akışı olarak karşımıza çıkar.

Blockchain ağına dahil olan dijital bir varlık, artık değiştirilebilirlik, sonsuz sayıda yeniden üretilebilirlik ve silinebilirlik özelliklerini tamamen kaybeder. Her bir birim değer ağda sadece bir kez aktarılabildiğinden, uzun süredir devam eden çift harcama problemi çözülmüş olur. Blockchain, Nakamoto tarafından aynı zamanda bir değer değişimi protokolü olarak da tarif edilmiştir. Bu blockchain bazlı değer değişim sistemi, geleneksel sistemlerden daha hızlı, daha güvenli ve daha ucuz bir şekilde tamamlanır. Üstelik Blockchain, mülkiyet haklarını atayabilir. Çünkü teklif ve kabulü zorlayan bir kayıt yapısına sahiptir.

Anlayacağınız üzere, güven esasına sahip, değiştirilemeyen bir yapıdır. O yüzden standart veri tabanlarıyla aynı işi görür diyemeyiz. Aksine, kendine münhasır doğasıyla finansal yapılar için biçilmiş kaftandır. Bu konuyla ilgili “Blockchain Veritabanı Değildir!” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir