Libra’ya Önbakış

Facebook en sonunda beklenen açıklamayı yaptı ve Libra Blockchain hayata geçti.

Facebook’un merakla beklenen blockchain ağı Libra bugün duyuruldu. Merakla beklenen yapı hakkında detaylar açıklandı. Whitepaper tarafına baktığımda umduğumun biraz daha azıyla karşılaştım ama facebook gibi bir devin elinde bu kadarı bile finans ve bankacılık dünyasını baştan sona değiştirmeye yeter diye düşünüyorum.

Libra Blockchain yapısı aslında bir platform olarak geliyor karşımıza. Aynı Ethereum tarafında olduğu gibi, Libra platformu da kullanıcıların “akıllı sözleşmeler” geliştirerek ağdaki düğümler üzerinden merkezsiz yapılar kurmalarını amaçlıyor. Tabi Ethereum ağından büyük bir farkı olması planlanıyor: 2.7 Milyar adet kullanıcı!

Evet, facebook düğüm sayısının kısa sürede kullanıcı sayısına (facebook üye sayısına) erişeceğinden emin. Bunun gerçekleşmesi durumunda dünyada görüp görebileceğimiz en büyük blockchain ağına bakıyor olacağız.

Teknik özellikleri incelemeyi henüz bitirmedim ama ilk bakışta gözüme çarpan noktalara bu yazıda yer vereceğim.

Libra, mutabakat yapısı olarak Bizans Generalleri Problemi yöntemini benimsemiş durumda. Bu yapının detayları ayrı bir makale konusu olduğundan burada bırakıyorum ve meraklıları ilgili yazıma göz atmaya davet ediyorum.

Libra bir stablecoin olarak karşımıza çıkıyor ve madenciliği de bulunmuyor. Dolayısıyla Proof of Work gibi bir mutabakat yöntemine ihtiyaç duymamışlar. Ancak Proof of Stake kullanmamalarına çok sevindim. Nedenini ilgili yazımda açıklamıştım.

Burada bizi ilgilendiren bir başka nokta da şu: Move Language.

Evet, Ethereum’un Solidity’si gibi facebook Libra’nın da Move adlı geliştirme dili var. Bu dili de yakın zamanda makalelerle size tanıtmaya çalışacağım. Move, Libra ağının mutabakat yapısına destek olacak şekilde kurgulanmış ve kodlama tabanlı hataları yok denecek kadar azaltacağını vaat eden bir dil. Move dili de Solidity gibi Javascript diline oldukça yakın bir yapıya sahip.

Facebook, Libra Coin için Calibra adında bir cüzdan uygulaması da duyurdu. Bildiğiniz gibi Libra henüz dedikodudan ibaretken facebook’un, Whatsapp ve Messenger üzerinden yeni coin’i kullanıma açacağı ve kullanıcıları arasında para transferi de dahil bir takım finansal uygulamaları gerçekleştireceği konuşuluyordu. Ancak facebook, Whatsapp ve Messenger uygulamalarına entegre olmak yerine Calibra adında bir cüzdan ile işlemleri gerçekleştireceğini duyurdu.

Facebook, Libra ile 2020 yılında tanışmamızı öngörmüş. Yani biraz daha bekleyeceğiz. Ama duyurulan destekçiler arasında Mastercard, Visa, Uber, Spotify, Paypal, eBay, PayU ve Vodafone gibi devleri görünce beklemeye değer diye düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar ama incelemelerimi derinleştirip, daha detaylı Libra yazıları hazırlayacağım. Whitepaper ve orijinal duyuruya bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir